مقالات

تراشکاری چیست؟

 

الماس تراشکاری

الماس تراشکاری

ابزار تراش

ابزار تراش چیست

 

صنعت تراشکاری از پیچیدگی بالایی برخوردار است و انواع مختلف ابزار های تخصصی را شامل می شود. از فنون متفاوتی برای کار بر روی انواع مواد مختلف از جمله خانواده بزرگ فلزات به کار می رود. صنعتگران برای فرم دهی، برش، تراش و اعمالی از این دست بر روی فلزات از تجهیزات و ابزار تراشکاری و یا فرزکاری مختلف استفاده میشود.

تراشکاری چیست؟

وقتی به وسیله ابزارآلات تراش کاری سطح بیرونی یا درونی یک قطعه صنعتی را برش یا شیار می دهیم، براده های حاصل از آن را خارج می کنیم، در حقیقت یک عمل تراش کاری انجام می دهیم. قطعه تراش مد نظر ما می تواند فلزی یا غیر فلزی بوده که البته در حوزه صنعت بیشتر از قطعاتی استفاده می شود که عملیات تراش کاری بر روی فلزات به کار می رود.

بیشتر مواقع ابزارآلات تراش کاری به صورت ثابت در جایگاه خود قرار میگیرد و قطعه ای که قصد تراش دادن آن را داریم روی ابزارآلات تراش کاری می چرخد. عملیات تراش کاری به طور کلی و در مجموع به کمک یک لبه برنده در دستگاه تراش کاری به انجام می رسد. در ضمن جنس قطعه مورد نظر در تراش کاری و شکل فیزیکی آن بسیار حائز اهمیت است.

به صورتی که این موارد تعیین کننده ابزارهای مختلف برش هستند. بعد از توضیحات بالا و برای نتیجه گیری از مطالب این بخش به طور خلاصه و در تعریفی منسجم، تراشکاری به فرایندی که با هدف تولید قطعه ای صنعتی تواید شده که دارای شکلی خاص است و برای تولید آن می بایست قطعه را با چیزی برش و تراش دهیم می گویند.

ابزار های برش کاری و تراشکاری

در حوزه تراشکاری ابزارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. برش شاخه ای از تراشکاری می باشد که برای ساخت قطعات جدید از این روش استفاده می شود. برش دارای دستگاه های بسیار زیادی است. این دستگاه ها بر اساس فاکتورهای بسیار زیاد و ساعت ها تحقیق و پژوهش توسعه می یابد.

دستگاه های بسیار تکنولوژیک و پیشرفته ای در دو دهه اخیر برای عملیات تراش کاری طراحی می شود که از نظر شکل هندسی و جنس ابزار بسیار پیشرفته است. در مجموع عملیات تراش کاری چهار نوع دارد که عبارتند از : پیشانی تراشی، روتراشی، کپی تراشی و پروفیل های گرد.

فروشگاه ابزار نوین تک مرجع تخصصی خرید بهترین الماس های تراشکاری و بزرگترین مرکز خرید ابزار های صنعتی و تخصصی میباشد. برای یافتن محصول مورد نظرتان از باکس جستجو استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − نه =